ילדים במוזיאון תל אביב לאמנות

IMG_7446איכות היא לא מילה גסה (או חלון של שעתיים שקטות ומהנות)

הוזמנתי בשבוע שעבר למוזיאון תל אביב לאמנות לפעילות שלישי קסום ולתערוכת הילדים האינטראקטיבית "אנדי וורהול: ציור של צעצוע".

נפגשנו ברחבת המוזיאון עם גוני המדריכה החביבה שישבה ושוחחה עם הילדים על מושגים כמו סקרנות, דמיון, חקירה של מה שאנו רואים בחוץ, השראה, צבעים ועוד. הילדים ניהלו שיחה ערה ולכל אחד ניתנה הזדמנות לומר את שעל ליבו והם בהחלט נשפכו – על חלומות שלהם, אירועים מהגן ועוד.

גוני הסבירה להם על כללי ההתנהגות במוזיאון ואז הובילה אותנו לאחד האולמות לצפות בתמונה "תחתית הקונכיה" של חואן מירו.

המדריכה "הנגישה" לילדים את הסיפור שמאחורי היצירה, וסיפרה להם שחואן מירו היה בים, אסף קונכיה והקשיב לה ואז דמיין עולם שלם בתחתית הקונכייה וצייר את מה שהוא דמיין שיש בתוכה. היא נתנה לילדים קונכיה שינסו להקשיב לקול הים שבתוכה וידמיינו עולם משלהם בה.

גוני גם הסבירה להם מה המשמעות של לקבל השראה (מהצדף) ועל הרעיון של ליצור משהו מאותה השראה. הם ניסו לפענח בתחילה מה הם רואים בתמונה – מדוזות, חזירי ים, האות א' כוכב ים בתוך מדוזה, פרצוף וכו'. לאחר מכן, היא פרשה לילדים לפני התמונה בד צהוב ענק וחילקה לכל ילד פריט קטן שאותו הוא היה צריך להניח על הבד. הבד שיקף את חול הים והילדים ניסו ליצור יצירה של תחתית הקונכייה משלהם. לבסוף היא הסבירה להם שהם למעשה יצרו עולם משלהם, עולם שלם מהדמיון שלהם.

2

לאחר מכן הילדים עברו לאולם אחר בו היא הסבירה לילדים מושגים כמו ריאליסטי וסוריאליסטי (שביצירות מסוג זה הציירים לרוב קיבלו השראה מהחלומות שלהם). היא שאלה את הילדים אם היה להם חלום מוזר? והציגה לפניהם 2 יצירות נוספות (סוריאליסטיות) על בסיס אותו רעיון כמו ביצירה הראשונה (חקר התמונה, שיח פתוח וכו'). בסה"כ הילדים חקרו 3 יצירות במוזיאון כשלאחריהן הם עברו לסדנת יצירה מאוד כיפית וחוויתית.

יש לציין שלאורך כל הסיור הילדים ישבו בשקט מופתי (ולרוב בפה פעור), גילו עניין וסקרנות רבה, ואת המדריכה המדהימה והסובלנית שנתנה במה לכל ילד וילד.

כמו כן, מוצגת במוזיאון תערוכה לילדים – "אנדי וורהול: ציור של צעצוע",

המוקדשת לעבודותיו של היוצר משנת 1983. העבודות משלבות ציור והדפס ומבוססות על צעצועים שהאמן אהב לאסוף.

מדובר בתערוכה אינטראקטיבית המאפשרת לילדים מגוון פעילויות והתנסויות דרכן הם לומדים להכיר את האמן ועבודתו. אנחנו התנסינו ומאוד אהבנו בעמדת העבודה עם חותמות של דמויות כמו מרלין מונרו וג'ון לנון, איתן יצרנו שכפולים בצורות שונות ומשונות. בפינת הסופרמרקט העברנו מוצרים שונים כמו בננה, תפוח עץ ובקבוק קוקה קולה בקופה וראינו סרטון עם יצירה של האומן על כל פריט. חיבה ומשיכה גדולה של הילדה הייתה לעמדת אולפן הטלביזיה בה היא ממש שמה פאה ומשקפיים תפסה את המיקרופון והתחילה לקריין סיפור מהגן. (בעוד אני צופה בה מהופנטת מהחדר השני).

toy בתערוכה יש גם פינת האזנה ל"סיפורו של וורהול", פינת ספרים על וורהול ומשחק עם הצעצועים שמופיעים ביצירותיו. יש גם משחק התאמה של כתם וקו על שולחן אור וציור דיוקן על גבי צללית שחורה.

מה שחשוב להדגיש לגבי התערוכה הוא שאחרי סיור במוזיאון שבו הילדים שמרו על שקט וסדר מופתי הם מאוד נהנו להגיע למקום מזמין שבו ניתן לחוש, להרגיש ולהתנסות בעצמם ביצירה. מה גם שכיאה לוורהול התערוכה ניחנת בצבעוניות רבה מאוד ובמוצרים שמוכרים לילדים מחיי היום יום שלהם מה שמאוד גירה את החושים שלהם ומשך אותם פנימה.

יעל צבי

  • הכניסה לילדים למוזיאון תל אביב לאמנות הינה בחינם.
  • שלישי קסום מתאים לגילאי 7-5, מתקיים בימי שלישי אחר הצהריים, החל מהשעה 17:00 ועד 18:30. מחיר הפעילות: 65 ₪ לילד ולמלווה, (לילד נוסף: 10 ₪). כרטיסים ניתן להשיג מראש בקופת המוזיאון, טל: 03-6077020.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Leave a Reply