תערוכת שדות המחר- תערוכה אינטראקטיבית במוזיאון המדע בירושלים

הוזמנתי עם משפחתי לשישי שבת בירושלים וחיפשנו פעילות מיוחדת ליום שישי. הדיונים לגבי בחירת מקום הבילוי לא יכלו לבייש ישיבת מליאה סוערת בכנסת, היה לנו, ההורים, חשוב שהפעילות תהיה מעניינת לכולנו, שהמקום יהיה ממוזג וקריר ושהילדים יפיקו ערך מוסף או ילמדו משהו חדש.

מכל האפשרויות כולנו ״נדלקנו״ על מוזיאון המדע בירושלים.

הסרט התלת מימדי "ענקים קטנים"

בגלל שבזבזנו זמן בהתארגנות ונסיעה, הגענו למוזיאון רק בשעה 11:30 והתחלנו בסרט התלת מימדי "ענקים קטנים".
הסרט מצוייר ועשוי ברמה גבוהה (בכל זאת, מגיע מבית היוצר של ה-BBC), משתמש בכל האפשרויות של התלת מימד כדי להגיע לקהל ולהפעים אותו. גם סיפור הנושא מרתק: כיצד סנאי צעיר וחכם מצליח לאגור בלוטים לקיץ וכיצד עכבר מדברי צעיר שורד בסביבה העוינת של מדבר סונורה. הנאה מובטחת לקטנים ולגדולים. אם הגעתם למוזיאון המדע, אל תוותרו על החלק המקסים הזה.
שדות המחר

תערוכת שדות המחר

קצב ההתרבות המהיר והצורך להזין כמות גדולה של תושבים, מאלצת יזמים וחקלאים לחשוב על פתרונות שונים.
בתערוכה מוצגים פתרונות כגון קיר שדה אנכי שבו הצמחים צומחים בצורה אופקית ומדגימים רעיון שבו קירות של בניינים יהיו מלאים בגידולים כאורז, עגבניות, פלפלים, ועוד.
המדריך אלון הראה לנו איך אפשר ״לשכפל״ אננס עם תרבית רקמה. שוחחנו על זה שצמחים מרגישים שינויים ואפילו אחד המשתתפים סיפר על חקלאי שהיה אוהב ביטלס ושומע שירי ביטלס בשדות וקיבל בכל עונה את היבול הכי טוב.
בפינת החיטה פגשנו את אם החיטה ואת התרבות החיטה עד היום.
מתוך התערוכה במוזיאון המדע
בסיום המפגש אני ועוד אישה שוחחנו עם המדריך על הטענה כי "אם החיטה" (החיטה שהיתה מוכרת לאבותנו הקדמונים בצורתה הבסיסית) שלא עברה הכלאות היא בריאה יותר מהחיטה הקיימת היום והאם כל ההכלאות והשינויים הגנטיים שנעשים כדי להגדיל את הייבול לא פוגעים במטען הגנטי המקורי של הצמח והופכים אותו לדגן חסר כל ערך תזונתי? אני הבאתי לחיזוק טיעוניי את ד"ר ויליאם דיוויס ואת האפשרויות הגלומות בהדברה ביולוגית כפי שהדגימו לכל העולם בביו תור.

סדנת ״שתיל פתיל״

משדות המחר, יצאנו החוצה לחצר נעימה ומקורה שם התקיימה סדנת שתיל פתיל עם המדריכה החמודה יערה.
בסדנה הכנו אדנית מפלסטיק עם פטנט קיפול ופתיל שמאפשר לצמח לשאוב את המים הדרושים לו ע״י כוח הנמיות (כן! יש מילה כזו).
פתיל לשתיל
הילדים מאוד שמחו כשהצליחו בכמה צעדים פשוטים להרכיב אדנית ובבית היה להם תעסוקה במילוי העציץ שלהם בגרעין אבוקדו שהנבטתי במרפסת.

הדגמה מדעית משעשעת "הדגמה בפיתה"

בפעילות האחרונה שהצטרפנו אליה אסראא המדריכה הדגימה לנו ניסויים שונים ומאוד משעשעים כמו איך מכינים קטשופ, הוכחה שיש חשמל במלפפון חמוץ, המצאות גלוטן בקמח והאנרגיה שבבוטנים (אם שורפים בוטנים הם בוערים הרבה זמן).
ההדגמה קלילה ומצחיקה והילדים נקראו להשתתף, לענות לשאלות, לסייע בניסויים וגם לגעת ולהרגיש.
הדגמה בפיתה
יש עוד סדנאות שלא הספקנו כמו "על טעם ועל ריח" סדנה התנסותית על צמחי תבלין, ו"סיור עגבניות ושאר ירקות" המבקר בחממה ומציג גידולים חקלאיים. והמוזיאון כולו מלא פעילויות והתנסויות בנושאים מגוונים כמו חשמל וגשרים ותאוריות מדעיות. אפשר בקלות לבלות במוזיאון יום שלם.
פעילות נהדרת לחופש הגדול שגם אנחנו ההורים יצאנו למדים ממנה וגם הילדים. מומלץ מכל הלב.
מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בירושלים טלפון 02-6544888

Comments

comments

Powered by Facebook Comments